W ZAP Sznajder Batterien S.A. wdrożony jest system zarządzania jakością w oparciu o ogólne normy w tym zakresie to jest ISO 9001:2015 oraz w oparciu o normy szczególne wymagane w dostawach dla wojsk NATO to jest w oparciu o AQAP:2016 oraz wymagane w przemyśle motoryzacyjnym to jest IATF 16949:2016. Jednostką która certyfikowała zgodność naszego systemu zarządzania jakością z normą ISO 9001 AQAP 2110 jest Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, zaś certyfikacja na zgodność z IATF 16949 została przeprowadzona przez DQS Polska związaną z niemieckim DQS GmbH.
Norma AQAP 2110 zawiera wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości w projektowaniu, rozwoju i produkcji wyrobów dla wojska. Opracowanie i opublikowanie standardu AQAP przez państwa członkowskie NATO nastąpiło w wyniku rozszerzenia wymagań zawartych w normie ISO 9001 o dodatkowe wymagania systemów zaopatrywania sił zbrojnych państw członkowskich.
Korzyści wynikające z funkcjonowania w organizacji systemu zapewnienia jakości zgodnego z AQAP są następujące:
- zwiększenie efektywności planowania jakości w procesach operacyjnych związanych z realizacją produkcji,
- uwypuklenie celów organizacji w szczególności w zakresie potrzeb zamawiającego z sektora obronnego,
- możliwość partnerskiej współpracy z zamawiającym i jego przedstawicielem w trakcie nadzorowania realizacji zamówienia,
- uzyskanie odpowiedniej jakości wyrobu spełniającego określone wymagania zamawiającego,
- uzyskanie nowych możliwości rynkowych oraz utrzymanie pozycji na rynku wyrobów obronnych w dostawach dla wojsk NATO.
Norma IATF 16949 opracowana została przez wielkich producentów samochodowych tj.: Ford, General Motors, Chrysler, Volkswagen, które postawiły sobie jako cel: „...rozwój podstawowych systemów zarządzania jakością, który powinien zapewnić ustawiczne doskonalenie, przy szczególnym uwzględnieniu zapobiegania wadom i zmniejszenia rozrzutów oraz marnotrawstwa w całym łańcuchu dostawców...”.
Wytwórcy ci, oraz wielu innych producentów samochodowych wymagają od swoich dostawców spełnienia wymagań tych norm, i dlatego jest to takie ważne dla każdego dostawcy, aby posiadać odpowiedni certyfikat i mieć otwarta drogę na silnie konkurencyjnym rynku motoryzacyjnym.
W niniejszych normach ISO 9001, AQAP 2110, oraz IATF 16949 przyjmuje się podejście procesowe, które jest wykorzystaniem systemu procesów w organizacji wraz z ich identyfikacją oraz wzajemnym oddziaływaniem między tymi procesami
i zarządzanie nimi.
Rys. 1. Sieć procesów w ZAP Sznajder Batterien S.A.
Zastosowanie takiego podejścia w systemie zarządzania podkreśla znaczenie zrozumienia i spełnienia wymagań, potrzeby rozpatrywania procesów w kategoriach wartości dodanej, otrzymywania wyników dotyczących funkcjonowania i skuteczności procesu oraz ciągłego doskonalenia procesów na podstawie obiektywnego pomiaru. Korzyści z wdrożenia i certyfikacji systemów jakości to między innymi:
- zmniejszenie kosztów i zapewnienie określonej jakości produktów,
- uznanie u klientów i wzrost ich zaufania do przedsiębiorstwa,
- poprawa renomy firmy,
- wypracowanie czytelnej struktury organizacyjnej w zakresie odpowiedzialności za wyrób,
- przejrzystość procesów funkcjonujących w przedsiębiorstwie, uporządkowanie całego obszaru zarządzania, uregulowanie granic zadań, jasne kompetencje i odpowiedzialności.